Odwiedzamy Budapeszt – wycieczka

Jeśli planujesz kilkudniowy wypad poza miasto z pewnością bierzesz pod uwagę city break. Jest to fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla osób, które niekoniecznie dobrze czują się w naturze. Zatem jakie kierunek warto wziąć pod uwagę?

Kierunek: Budapeszt

Budapeszt to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Położone w sercu Węgier zamieszkiwane jest przez niespełna 1.8 mln mieszkańców. Co roku odwiedza je tłum turystów z każdego zakątku Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Zatem co warto wiedzieć o Budapeszcie?

Łaźnie

To właśnie z łaźni słynął i słynie Budapeszt. Ciepłe źródła lecznicze były niegdyś miejscem spotkań mieszkańców Budapesztu i przyjezdnych kupców. Uzdrowisko pomagało wielu chorym i pomogło rozsławić miasto. Do tych najbardziej znanych należą: Łaźnia Széchenyiego, Łaźnia Rudas, Łaźnia Gellerta i łaźnia św. Łukasza.

Zabytki

Wycieczki do Budapesztu to coś więcej niż przyjemne źródła termalne. Miasto słynie z zabytków, które są monumentalne a niektóre widoki zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest Zamek Buda położony na malowniczym wzgórzu. Tam znajdziemy właśnie kościół św. Macieja w stylu gotyckim, Basztę Rybacką i uliczki niczym z filmów. Na południe od Zamku Buda znajduje się Góra Gellerta i cytadela.

Po drugiej stronie Dunaju znajduje się druga część stolicy Węgier czyli Pest. Tam możemy udać się na wycieczkę do Parlamentu, zobaczyć bazylikę św. Stefana z imponującą kopułą czy Wielką Synagogę, która jest największą w Europie. Po całodziennym zwiedzaniu odpocząć można w jednej z tysiąca uroczych kafejek.

Jedzenie

Jednym z nieodłącznych elementów zwiedzania jest smakowanie lokalnej w kuchni. Budapeszt daje nam sporo okazji do spróbowana węgierskich smaków. Większość potraw jest wyrazista i ostra za sprawą słynnej węgierskiej papryki. Do najbardziej znanych należy gulasz i zupa gulaszowa czyli Bogracz a także langosz-placek smażony na oleju.