Pachnąca historia i pochodzenie perfum

Od początku zapisanej historii ludzie próbowali maskować lub wzmacniać swój zapach za pomocą perfum, które naśladują przyjemne zapachy natury.

Wiele naturalnych i sztucznych materiałów zostało wykorzystanych do stworzenia perfum do nanoszenia na skórę i odzież, do środków czyszczących czy kosmetyków lub do zmiany zapachu powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na różnice w chemicznym składzie, temperaturze i naturalnym zapachu ciała, żadne perfumy nie będą pachnieć dokładnie tak samo u dwóch osób. Określenie perfumy pochodzi z łaciny: „per” oznacza „przez”, a „fumum” „dym”. Wiele starożytnych perfum powstało poprzez ekstrakcję naturalnych olejków z roślin poprzez tłoczenie i gotowanie na parze. Olej następnie spalono, aby poczuć zapach powietrza.

Pierwsi Egipcjanie perfumowali również swoich zmarłych i często przypisywali określone zapachy bóstwom. Moczyli aromatyczne drewno, gumę i żywice w wodzie i oleju i używali płynu jako pachnącego balsamu do ciała. W końcu egipska perfumeria wpłynęła na Greków i Rzymian. Przez setki lat po upadku Rzymu perfumy były przede wszystkim sztuką orientalną. Rozprzestrzeniły się w Europie, gdy XIII-wieczni krzyżowcy sprowadzili próbki z Palestyny do Anglii, Francji i Włoch. Europejczycy odkryli lecznicze właściwości zapachu w XVII wieku. Lekarze leczący ofiary zarazy zakrywali usta i nosy skórzanymi woreczkami z ostrymi goździkami, cynamonem i przyprawami, które ich zdaniem uchroniłyby ich przed chorobą.

Perfumy stały się następnie szeroko stosowane wśród monarchii. Król Francji Ludwik XIV tak często ich używał, że nazywano go „królem perfum”.

W tym czasie Grasse, region południowej Francji, w którym rośnie wiele odmian roślin kwiatowych, stał się wiodącym producentem perfum.
Tymczasem w Anglii aromaty były zawarte w medalionach,, które właściciel wąchał. Dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy zastosowano syntetyczne chemikalia, perfumy mogły być masowo produkowane i sprzedawane. Na stronie https://pl.sensedubai.com/ znajdziemy wiele pięknych zapachów dla każdego.