Rodzaje środków ochrony roślin i ich działanie na szkodniki

Różne rodzaje środków ochrony roślin zwalczają owady, chwasty, grzyby, nicienie, ślimaki i wiele innych szkodników.

W związku z tym insektycydy, fungicydy i herbicydy to różne rodzaje środków ochrony roślin. Początkowo rodzaje środków ochrony roślin były reprezentowane przez minerały, takie jak siarka, rtęć, arsen, ołów i wapno. Były też organiczne rodzaje środków ochrony roślin, takie jak nikotyna, popiół, kwas szczawiowy, złocień i czosnek.

Obecnie wiele środków ochrony roślin jest produkowanych przy zastosowaniu zaawansowanej technologii i nowoczesnych metod produkcji. Pestycydy można klasyfikować z chemicznego punktu widzenia i metody produkcji. Naukowcy opisują także biologiczne typy środków ochrony roślin.

Pestycydy są często klasyfikowane według rodzaju szkodników, które kontrolują. Istnieją również szczególne rodzaje środków ochrony roślin. Biologiczne rodzaje środków ochrony roślin pochodzą ze źródeł naturalnych, takich jak rośliny, bakterie, zwierzęta i niektóre minerały.

Pestycydy drobnoustrojowe obejmują bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, które zabijają, zwalczają lub konkurują ze szkodnikami. Pestycydy biochemiczne, takie jak feromony i ekstrakty roślinne, są pochodzenia naturalnego i zwalczają szkodniki za pomocą nietoksycznych mechanizmów. Środki ochrony roślin włączone są przez rośliny z materiałów genetycznych wcześniej wprowadzonych do rośliny. Regulatory wzrostu owadów zapobiegają całkowitemu rozwojowi owadów dorosłych w wieku rozrodczym. Inhibitory syntezy chityny zapobiegają rozwojowi i linieniu niedojrzałych owadów. Feromony są produkowane w laboratoriach i naśladują naturalne, aby przyciągać szkodniki do pułapek lub zakłócać cykl rozmnażania. Skutecznym środkiem ochrony roślin przed chorobami są na przykład fungicydy do ziemniaka. Regulatory wzrostu roślin zwiększają lub zmniejszają normalny wzrost i reprodukcję. Defolianty powodują, że szybkie opadanie liści umożliwia zbiór. Pestycydy pomagają w szybkim i skutecznym zwalczaniu szkodników. Czas jest najważniejszą częścią stosowania odpowiedniego środka grzybobójczego. Choroby mogą się szybko rozwijać i rozprzestrzeniać. Większość fungicydów nie jest w stanie wyleczyć infekcji chorobowej, może jedynie przed nią chronić.